b553 b553
  • ANASAYFA
  • Gündem
  • Uyuşturucu, pedofili ve istismar ile mücadele konulu sempozyum gerçekleştirildi
Gundem

Uyuşturucu, pedofili ve istismar ile mücadele konulu sempozyum gerçekleştirildi

Uyuşturucu, pedofili ve istismar ile mücadele konulu sempozyum 18 kasım'da yakın doğu üniversitesi kütüphanesinde gerçekleştirildi 386 Görüntülenme

Uyuşturucu, pedofili ve istismar ile mücadele konulu sempozyum 18 kasım cumartesi günü yakın doğu üniversitesi kütüphanesinde gerçekleştirildi. Uyuşturucu ile mücadele komisyonu ve Virra Ajans işbirliği ile düzenlenen sempozyuma Polis Genel Müdürlüğü, Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu, Sosyal Hizmetler Müdürlüğü, Medya Etik Kurulu, Psikologlar Derneği, PDR Derneği ve Yakın Doğu Üniversitesi'nden de katılım sağlandı. Türkiye’den emekli polis müdürü Mutlu Çelik’in de katıldığı sempozyumda, uyuşturucu ile nasıl mücadele edilmesi gerektiği, toplumsal farkındalık yaratılmasının önemi ve etkin mücade için atılması gerekilen adımlar ele alındı. Pedofili ve istismar konularına da değinilen sempozyumda çocuklarımıza yabancı insanlara karşı nasıl davranmasını anlatmamız gerektiği ve bu tarz olaylar ile karşılaşmamak için ne gibi önlem almamız gerektiği konusuna değinildi.

Uyuşturucu, pedofili ve istismar
    İki oturumda gerçekleştirilen sempozyum, Başbakanlık Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu Başkanı Hasan Karaokçu’nun açılış konuşması ile başladı. Birinci oturumda Polis Genel Müdürlüğü’nden Polis Müfettişi Omaç Volkan’ın söz aldığı sempozyumda uyuşturucu kullanım ve yakalanma oranlarına ilişkin KKTC Narkotik Şube verileri değerlendirildi. Önceki yıllara göre gençlerin bilinçlendiğini ve uyuşturucu madde kullanım oranında düşüş yaşadıklarını ancak uyuşturucu kullanımının öğrenciler arasında ve eğlence sektörünün etkin olduğu bölgelerde arttığını belirten Volkan bu konuda sonuna kadar mücadele vereceklerini anlattı. Kıbrıs Türk Psikolojik Danışmanlık Rehberlik Derneğinden Yrd.Doç.Dr Ayhan Çakıcı Eş ise çocuk istismarı ve pedofili konusunda dinleyicileri bilgilendirdi. Sosyal hizmet uzmanı Yeşim Gürçınar ise istismara yönelik sosyal hizmet uygulamaları konusunda sunumunu gerçekleştirdi. İlk oturumun son konuşmasıcı UMK eğitim sorumlusu Dr. Gülcem Sala Razı, uyuşturucu ile mücadele komisyonunun mücadeleki yeri ve deneyimlerinden bahsetti.

Uyuşturucu, pedofili ve istismar

   İkinci oturumda medya etik kurulu adına konuşan Hakan Karahasan uyuşturucu, pedofili ve istismarı önlemede medyanın rolüne değindi. Mücadele yapılan yanlışları gördüklerini ve herkesin iğneyi kendisine batırması gerektiğini belirten Karahasan, medyanın da mücadelede daha etkin olması ve öncülük etmesi gerekli dedi. Kıbrıs türk psikologlar derneği adına söz alan Uzman Psikolog Bengü Berkmen ise uyuşturucu, pedofili ve istismar açısından ailelere ve çocuklara yönelik risk faktörleri konusunda dinleyicileri bilgilendirdi. Yakın Doğu Üniversitesi Psikoloji Bölümü'nden Uzman Psikolog Meryem Karaaziz madde bağımlılığında yaklaşım ve tedavinin nasıl olması gerektiği konusunda konuşmasını gerçekleştirdi.

Sempozyumun son kısmında ise Emekli Polis Müdürü Mutlu Çelik söz aldı. Uyuşturucu, pedofili ve istismar ile mücadele deneyimlerini paylaşan Çelik, Türkiye'de mücadelenin nasıl yapıldığını bizzat kendi yaşadığı olaylara dayanarak dinleyicilere aktardı.

Uyuşturucu, pedofili ve istismar

ETİKETLER Uyuşturucu, pedofili ve istismar
YORUMLAR(0)
SİZ DE YORUM YAPABİLİRSİNİZ

Eğer haber içeriklerine yorum yapmak isterseniz üye girişi yapabilir, üye değilseniz buraya tıklayarak üye olabilirsiniz.

DİĞER KATEGORİLER

Online