b553 b553
  • ANASAYFA
  • Gündem
  • "Uyuşturucu, Pedofili ve İstimar ile Mücadele" paneli 18 Kasım cumartesi Yakın doğu üniversitesinde düzenleniyor.
Gundem

"Uyuşturucu, Pedofili ve İstimar ile Mücadele" paneli 18 Kasım cumartesi Yakın doğu üniversitesinde düzenleniyor.

"Uyuşturucu, Pedofili ve İstimar ile Mücadele" paneli düzenleniyor. 747 Görüntülenme

"Uyuşturucu, Pedofili ve İstimar ile Mücadele" paneli 18 Kasım cumartesi Yakın doğu üniversitesinde düzenleniyor.

Panel, 18 Kasım Cumartesi günü saat 09.30’da Yakın Doğu Üniversitesi Kütüphane Salon 1’de gerçekleştirilecek. 

Başbakanlık Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu tarafından  “Uyuşturucudan Uzak Dur-Bağımlıya Yardım Et” sloganıyla “Uyuşturucu, Pedofili ve İstimar ile Mücadele” konulu panel düzenleniyor.

Panel, 18 Kasım Cumartesi günü saat 09.30’da Yakın Doğu Üniversitesi Kütüphane Salon 1’de gerçekleştirilecek.

Başbakanlık Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu’nun açıklamasına göre, komisyon yetkilileri ve panele katkı sağlayacak kurumların katılımıyla bugün basın toplantısı düzenlendi.

Başbakanlık Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu yetkilileri yanından Polis Genel Müdürlüğü, Sosyal Hizmetler Dairesi, Yakın Doğu Üniversitesi ve Sosyal Sorumluluk Projesi kapsamında panele sponsor olan Virra Ajans yetkililerinin katılımıyla bugün Göçmenköy Eziç’te düzenlenen basın toplantısında panelin amaçları ve hedefleri konusunda bilgiler verildi.  

   

 HASAN KARAOKÇU

Başbakanlık Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu Başkanı Hasan Karaokçu yaptığı konuşmada, göreve geldikleri günden bu yana çocuklar, gençler ve toplum için risk olan konulara yönelik birçok çalışma yürüttüklerini söyledi.

Uyuşturucu, pedofili ve istismarın hem çocukların madde bağımlılığına sürüklenmesinde, hem de toplumun sağlıklı gelişmesinin önünde ciddi bir risk olduğuna işaret eden Karaokçu, düzenleyecekleri panelle konuyu tüm boyutlarıyla irdeleyip çözüm önerilerinin ortaya konacağı bir rapor hazırlayacaklarını belirtti.

Hazırlanacak rapor çerçevesinde bu alanda bilimsel çalışmalara ağırlık vereceklerini vurgulayan Karaokçu, katkı koyan tüm kurumlara teşekkür etti.

OMAÇ VOLKAN 

Polis Genel Müdürlüğü’nü temsilen konuşan Omaç Volkan ise madde bağımlılığının toplumda ciddi bir sorun olduğunu yaş ortalamasının her geçen gün düştüğüne işaret ederek, bunlara çözüm üretmek amacıyla düzenlenen bir panelde yer almaktan onur duyduklarını belirtti.

Omaç Volkan, uyuşturucu, pedofili ve istismarla mücadelede başarılı olabilmek için devletin tüm ilgili kurumları yanında sivil toplum örgütleri ve ailelerle işbirliği halinde bir mücadele yürütülmesinin önemine vurgu yaparak, panelin bu anlamda çok yararlı geçeceğine inanç belirtti.

YEŞİM GÜRÇINAR 

Sosyal Hizmetler Dairesi temsilcisi Yeşim Gürçınar ise pedofili ve istismarın geçmişten beri olduğunu, şimdi medya aracılığıyla bu konudaki farkındalığın arttığını, artık bu konudaki olayların Sosyal Hizmetler  Dairesi’ne ihbar edilmeye başlandığını, toplumda “istismara dur” deme konusunda bilincin geliştiğini söyledi.

Buna karşın mağdur çocukların ve gençlerin medyada deşifre edilmesi konusunda sıkıntılar olduğuna işaret eden Gürçınar, bu konuda işlenen suçların cezasız kalmaması için farkındalık ve bilinç çalışmalarının daha da artması gerektiğini, panelin buna ciddi katkılar sağlayacağını vurguladı. 

MERYEM KARAAZİZ

YDÜ Psikoloji Bölümü temsilcisi Meryem Karaaziz, böylesi bir panele dahil olmaktan duydukları memnuniyeti dile getirdi. 

Uyuşturucu, pedofili ve istismarın toplumda tabu olduğuna işaret eden Karaaziz, bunların konuşulmaya başlanmasını bile çok büyük bir ilerleme olarak değerlendirerek panelin çok yararlı geçeceğine olan inancını dile getirdi.

GÜLCEM SALA RAZI 

Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu Eğitim Sorumlusu Dr. Gülcem Sala Razı,  devletin ilgili birimleri yanında sivil toplum örgütlerinin de panele destek verecek olmasının çok önemli olduğunu vurguladı.

Komisyonun destek programına başvuran birey ve ailelerde madde bağımlılığı, pedofili ve istismar vakalarının yer aldığına işaret eden Razı, Komisyon olarak bu kişi ve ailelere verdikleri destekten söz etti.

HASAN CİVELEK 

Sosyal Sorumluluk anlamında panele sponsor olan Virra Ajansı temsilcisi Hasan Civelek ise böylesi bir konuda mücadelenin sadece devlet tarafından değil, tüm kurumlar ve sivil toplum örgütleriyle iş birliğinde yürütülmesi gerektiği düşüncesiyle çalışmaya paydaş olduklarını söyledi. 

Başbakanlık Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu ile böylesi bir iş birliği yapmaktan gurur duyduklarına işaret eden Civelek, panelin çok yararlı geçeceğine inanç belirtti.

Konuşmaların ardından basın mensuplarının soruları yanıtlandı.

Panel Türkiye’den alanından Uzman Emekli Polis Müdürü Mutlu Çelik,  Başbakanlık Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu, Polis Genel Müdürlüğü, Sosyal Hizmetler Dairesi, Medya Etik Kurulu, Yakın Doğu Üniversitesi Psikoloji Bölümü, Psikologlar Derneği, Psikolojk Danışmanlık ve Rehberlik Derneği temsilcilerinin katılımı ile 18 Kasım Cumartesi günü saat 09.30’da Yakın Doğu Üniversitesi Kütüphane Salon 1’de gerçekleştirilecek.

ETİKETLER UYUŞTURUCU,İSTİSMAR,SEMPOZYUM
YORUMLAR(0)
SİZ DE YORUM YAPABİLİRSİNİZ

Eğer haber içeriklerine yorum yapmak isterseniz üye girişi yapabilir, üye değilseniz buraya tıklayarak üye olabilirsiniz.

DİĞER KATEGORİLER

Online