b553 b553
Son dönemin en yaygın kötü alışkanlıklarından bir tanesi olan sigara, kullanılan alanların kısıtlanması ile birlikte gündem olmaya devam ediyor. 71 Görüntülenme

Son dönemin en yaygın kötü alışkanlıklarından bir tanesi olan sigara, kullanılan alanların kısıtlanması ile birlikte gündem olmaya devam ediyor. Bildiğiniz üzere uzun bir süre öncesinde, sigara kullanmayan bireylerin rahatsızlıklarını önlemek ve sigara kullanımını azaltmak adına “sigarasız hava sahası” projesi başlatılmıştır. Proje kapsamında ise bireylerin kapalı alanlarda, durak ve kahve gibi mekanlar da sigara tüketimlerine izin verilmemekteydi. Ancak projenin üstünden uzun bir zaman geçmesi ve kontrollerin azaltılması ile birlikte bazı bireyler ve merkezler belirtilen durumu çok da ciddiye almaz hale geldi. Sigara kontrollerinin yapılmadığı zamanlarda ise çalışanların kapalı alanlarda da sigara içebilmelerine fırsat verildi.

Açık Alan Tartışması

Bu durumdan ise en fazla etkilenen elbette ki sigara kullanmayan vatandaşlar. Açık alan ve kapalı alan tartışmasının gündeme gelmesi ile birlikte sigara tüketimine dikkat etmeyen bireyler yüzünden pek çok vatandaşın ve gencin, pasif içici olduğunu söylemek yanlış olmaz. Üstelik açık alan tartışması içerisine bazı parkların ve eğlence merkezlerinin de girmiyor olması bireyler arasında ikilem oluşmasına neden oldu. Sonuç olarak her ne kadar sigara yasağı gelmiş gibi gözükse de neredeyse tüm kurumlarda ve kapalı alanlarda sigara tüketimine devam edildiğini belirtmek gerekiyor. Konu hakkında ise kısa süre içerisinde bir önlem alınmaması durumunda, oluşturulan yasağa kimsenin uymayacağı bir gerçek.

Sağlık Rektöründen Uyarı  

Sigara ile ilgili gerekli yaptırımların uygulanmıyor olmasına yönelik geçenlerde Ankara üniversitesi Sağlık Bilimleri Rektörü de bazı uyarılarda bulundu. Adliye ve emniyet binalarının sigara koktuğunu, oluşturulan yaptırımlara kimsenin uyum sağlamadığını belirten Rektör, yeniden bir düzenleme oluşturulması ile ilgili öneriler de getirdi. Belirtilen durumlar ve yasağın uygulanma alanları da dikkate alındığında, Rektörün son derece önemli bir noktaya değindiğini söylemek doğru olacak. Özellikle sigaranın zararları ve bireyler üzerindeki etkisi düşünüldüğünde, gerekli yaptırımların uygulanmıyor olması, ülkemizde yer alan pasif içici sayısını da artıyor. Bunun sonucunda ise bireylerde, kalıcı sağlık problemleri ortaya çıkıyor. Üstelik sigara, yetişkinlerin yanında çocuklara ve gençlik dönemindeki bireylere de ciddi zararları bulunan bir ürün olduğu için, tüketilecek ortamların kesin olarak belirlenmesi ve kurallara uyum sağlanması önem taşıyor.

ETİKETLER Sigara Problemi
YORUMLAR(0)
SİZ DE YORUM YAPABİLİRSİNİZ

Eğer haber içeriklerine yorum yapmak isterseniz üye girişi yapabilir, üye değilseniz buraya tıklayarak üye olabilirsiniz.

DİĞER KATEGORİLER

Online