b553 b553
Gundem

Kış Lastiği Artık Zorunlu Hale Getirildi

Ülkemizde ilk olarak kış döneminde kış lastiği kullanım zorunluluğu 2012 yılında yürürlüğe girmiştir. 2012 yılından beridir tüm ticari araçların kış lastiği kullanması zorunluydu. 82 Görüntülenme

Ülkemizde ilk olarak kış döneminde kış lastiği kullanım zorunluluğu 2012 yılında yürürlüğe girmiştir. 2012 yılından beridir tüm ticari araçların kış lastiği kullanması zorunluydu. Ancak yeni alınan bu kararlar doğrultusunda artık binek otomobiller de kış mevsiminde zor yol şartlarında kış lastiği uygulamasına geçmek zorunda bırakılmıştır. 2018 senesinden itibaren yürürlüğe girecek olan bu yasa sebebiyle trafikte kış lastiği kullanmadığı fark edilen araçlar cezalandırılacaktır.

Ülkemiz içinde artık sadece ticari araçlar değil binek yani özel motorlu tüm araçlar da kış lastiği uygulamasına dahil edilmiştir. Bu kış ile başlayacak bu uygulama sayesinde o dönemdeki araç kazalarının da önüne geçilmiş olacak. Ulaştırma denizcilik ve haberleşme bakanlığı yaptığı açıklamada ülkemizdeki tüm araçların kış lastiği kullanmak zorunda olduğunu söyledi. Buna ek olarak eğer kış dönemi için tatil amaçlı olarak bile ülkemizde bulunan yabancı turistler de araçlarına kış lastiği taktırmak zorundadır. 1 aralık 2017 yılı itibariyle bu karar yürürlüğe girecektir. Belediyeler bu konuda hassas bir çalışma yaparak araçları denetleyecekler. Eğer trafikte kış lastiği takmayan bir araç bulursa sürücüsüne 625 lira ceza kesilecektir. Bu nedenle 1 aralık itibariyle aracınıza 4 aylık süreç boyunca kış lastiği taktırdığınızdan emin olmalısınız.

Peki Kış Lastiği Uygulaması İl Sınırlarında Zorunlu Mu?

Ulaştırma denizcilik ve haberleşme bakanlığı aldığı kadar neticesinde 1 aralık 2017 ile 1 nisan 2018 tarihleri arasında trafikteki her aracın kış lastiğine geçmesine kadar vermiştir. Ancak ülke içinde yapılan bu uygulama hakkında bazı insanlar il sınırlarında durumun ne olduğunu merak ediyor. Yapılan açıklamada il sınırlarında karar verici birimin belediye olduğundan bahsetmiştir. Sınırın bağlı olduğu belediye bu konuda karar alacak ve o bölgedeki insanlarına da duyuracaktır.

Aracımda Zincir Var Kış Lastiği Takmak Zorunda Mıyım?

Bir çok sürücü kış dönemi için eskiden sadece tekerleklerine zincir takarak bu sorundan kurtuluyorlardı. Ancak yeni yasa sadece zincire izin vermiyor. Alınan karara göre trafikteki her araç 1 aralık 2017 ve 1 nisan 2018 tarihleri arasında kış lastiğine geçmek zorundadır. Siz isterseniz kış lastiğinizin üzerinden bir de zincir takabilirsiniz.

ETİKETLER Kış Lastiği Artık Zorunlu Hale Getirildi
YORUMLAR(1)
  • user Atabey Ataseven

    Sadece çekiş olan lastiğe kış lastiği taksak olurmu?

    1 0
DAHA FAZLA GÖSTER
SİZ DE YORUM YAPABİLİRSİNİZ

Eğer haber içeriklerine yorum yapmak isterseniz üye girişi yapabilir, üye değilseniz buraya tıklayarak üye olabilirsiniz.

DİĞER KATEGORİLER

Online