b553 b553
Gundem

Kadın Olmak Zor Zanaat

Kadın olmak nedir? Hele de günümüzde kadın olmak? Çok sert bir giriş yapmış olabilirim ama düşünmenizi istiyorum çünkü günümüzün en büyük problemlerinden biri de budur. 74 Görüntülenme

Kadın olmak nedir? Hele de günümüzde kadın olmak? Çok sert bir giriş yapmış olabilirim ama düşünmenizi istiyorum çünkü günümüzün en büyük problemlerinden biri de budur. Cinsiyetimizi kromozomlarımız belirler. Kadın olmak kolaydır erkek olmakta. Kadın olmak için ihtiyacınız bir çift X kromozomudur erkek olmak için de bir X ve bir Y kromozomuna sahip olmanız yeterlidir. Peki, bizim cinsiyetimizi belirleyen kromozomlarımızsa toplumsal cinsiyetimizi belirleyen normlar nelerdir?

Toplum hayatında hepimizin rolleri ve statüleri vardır. Sahip olduğumuz rollerimiz ve statülerimiz bizim hayattaki yerimizi belirler. Kadın ve erkek kavramları da bizim toplumda sahip olduğumuz toplumsal cinsiyetimizdir. Toplumsal cinsiyetinize saygı gösterilmeyen, sizlerin rollerinizi ve statülerinizi elinizden almaya çalışan bir toplum düşünün ve siz de bu toplumun bir parçasısınız. Toplumdaki zihniyetimiz ne ara değişti de toplumsal cinsiyetler birbirlerine üstünlük sağlamaya başladı? Ne ara bir kadını ve bir erkeği birbirlerinden ayırmaya, aralarına mesafe koymaya, birini diğerinden üstün görmeye başladık? Erkek egemenliği ne ara baş göstermeye başladı ve kadınlarımız ne ara kapalı kapılar ardına kapatılmaya başladı?

Kadınlar Neden Bu Kadar Geri Planda

Erkeklerin nesi bu kadar iyi de kadınlar toplumsal yaşamdan dışlanmaya başladı? Bu soruların cevabını biliyor musunuz ya da merak ediyor musunuz?  Ben bu konu hakkında artık konuşmak istiyorum çünkü bazı şeyleri görmemezlikten gelmekten yoruldum. Her gün her gün daha fazla acı çeken, çekmekte olan insanlar görmek, duymak istemiyorum. Kadınlar diyorum mesela. Kadınlar... Mesela siz bir kadınsınız, anneniz bir kadın, kız kardeşiniz, halanız, teyzeniz ve diğerleri birer kadın. Dünyanın yarısını kadınlar oluşturuyor ve diğer yarısını da kadınlar yetiştiriyor ve de siz bunu inkâr edemezsiniz.

Günümüzde kadın olmak nasıl bir duygu bilir misiniz? Ben size tarif edeyim o zaman. İstediğiniz kıyafeti giyemezsiniz mesela mini mi giyinmek o da neymiş haşa! BizlerMüslüman bir ülke de yaşıyoruz. Saçınızın teli asla görünmemeli, çok fazla makyaj yapmamalısınız yoksa erkekleri tahrik edersiniz ve erkeklere size tecavüz etme hakkı tanımış olursunuz! Geç saatlerde sokağa çıkamazsınız eğer ki çıkarsanız aranıyorsunuzdur! Sütyeninizin askısı görünmemeli görünürse okuldan geri gönderilebilirsiniz... Gece kulüplerine gidemez, dans edemez, karşı cinsi reddedemezsiniz. Bunları gerçekleştirmek için evli veya bekâr olmanız fark etmez. Dolu otobüslere, minibüslere binerseniz taciz edilebilirsiniz ama siz sesinizi çıkarmamalısınız çünkü siz bir kadınsınız ve o kalabalıkta o otobüse neden bindiniz!

Kadın Kadındır!

Ne kadar acı bir durum değil mi? kadın, kadın olarak değil de cinsel obje olarak algılanıyor artık. Bu durumu nasıl, ne zaman düzelteceğiz? İçinde bulunduğumuz durumdan ne zaman rahatsız olabileceğiz? Bizleri kıskanan muasır medeniyetlerin seviyesine ne zaman çıkabileceğiz? Düşünün lütfen sadece düşünün ve sorgulayın. O zaman hayattan daha çok zevk alacaksınız.

ETİKETLER Kadın Olmak Zor Zanaat
YORUMLAR(0)
SİZ DE YORUM YAPABİLİRSİNİZ

Eğer haber içeriklerine yorum yapmak isterseniz üye girişi yapabilir, üye değilseniz buraya tıklayarak üye olabilirsiniz.

DİĞER KATEGORİLER

Online