b553 b553
Gundem

Gece 00.00-06.00 Arası Yola Çıkmayın!

Özellikle uzun yolculuğa çıkacak olan sürücülere dikkat etmesi gereken konu olan gece yola çıkma için uzanmalar uyarılarda bulunuyor. 84 Görüntülenme

Özellikle uzun yolculuğa çıkacak olan sürücülere dikkat etmesi gereken konu olan gece yola çıkma için uzanmalar uyarılarda bulunuyor. Biyolojik uyku saatimize en çok uygun olan gece yarısı ile 06.00 arasında yolculuğa çıkmanın olası kazalara meyil verebileceğini söyleyen uzmanlar bu saat aralığında sürülülere aslında bu saati tercih etmemeleri konusunda uyarıda bulunuyor.

Kahve ve Demli Çay Belli Süre Uyanıklığı Geçiriyor

Genelde demli çay ve kahvenin uyku açtığı bilinir. Fakat Sağlık Bilimleri Üniversitesi Öğretim Üyesi Nöroloji Uzmanı Doç. Dr. Mustafa Tensel Kendirli bu tarz içeceklerin çok uzun süre uykuyu geçirdiğini uzun vadede güvenilmemesi gerektiğini ifade ediyor.

Türkiye’de 2016 Yılında Meydana Gelen Trafik Kazaları Oldukça Fazla

Türkiye İstatistik Kurumu’nun verilerine göre 2016 yılında 1 milyon 182 bin 491 trafik kazası yaşandı. Yaşanan trafik kazalarında hayatını kaybedenlerin sayısı da 7 bin 300 kişi oldu. Verilere bakıldığında yaralı sayısının da 300 binin üzerinde olduğu görülüyor.

Doç. Dr. Mustafa Tansel Kendirli emniyet kemeri takmanın hayati önem taşıdığını da söyledi. Öyle ki yaşanan kazalardakilerin %89,6’sının emniyet kemeri takmadıkları belirlendi.

Yaşanan Kazaların Büyük Bir Oranı Uykusuz Yola Çıkmaktan Kaynaklanıyor

Doç Dr. Mustafa Tansel Kendirli’nin sözlerine göre yaşanan kazaların azımsanmayacak çoğunlukta olanı uykusuzluktan kaynaklanıyor. Uykusuzluğun dışında yorgunluk ve yolculuk esnasında kullanılan cep telefonlarının da kazalara neden olduğunun bilinmesi gerekiyor ve bu konuda sürücülerin hem kendi hayatları hem de başkalarının hayatlarını hiçe saymamaları için bu nedenlere dikkat etmesi gerekiyor.

Sürücülerin 5 saatin altında uykuyla yolculuğa çıkmaması gerektiğinin altını çizen Kendirli 5 saatin altında yola çıkan sürücüler trafik kaza oranlarını 4-5 kat arttırıyor. En ideal uyku aralığının 7-8 saat aralığı olduğunu da sözlerine ekleyen Kendirli sürücülerin bu konuda dikkat etmeleri gerektiğini söylüyor.

En Az 30 Dakika Uyku Molası

Sürücülerin kendini yorgun ve uykusuz hissettiği ve artık sürüş kalitesinin azaldığını gördüklerinde mutlaka araçlarını müsait bir kenara çekip en az 30 dakika uyku molası vermesinin dağılan dikkati ve sürüş kalitesini arttırıyor.

ETİKETLER Gece 00.00-06.00 Arası Yola Çıkmayın!
YORUMLAR(1)
  • user Atabey Ataseven

    gece yollar boş ama

    1 0
DAHA FAZLA GÖSTER
SİZ DE YORUM YAPABİLİRSİNİZ

Eğer haber içeriklerine yorum yapmak isterseniz üye girişi yapabilir, üye değilseniz buraya tıklayarak üye olabilirsiniz.

DİĞER KATEGORİLER

Online