b553 b553
Gundem

Eide Kıbrıs'a Veda Edecek

Eide Kıbrıs'a Veda Edecek, BM Kıbrıs Özel Elçisi olan Bard Eide, kariyerine Norveç ülkesinde devam etmek için görevinden istifa edecek. Anastasiades Crans-Montana'da konuya ilişkin bir açıklama yaptı bu açıklamanın detaylarında ise; 66 Görüntülenme

BM Kıbrıs Özel Elçisi Espen Barth Eide, siyasi kariyerini Norveç'te sürdürmek için görevinden istifa edecek.

Görev sınırlarını aştığından Kıbrıs'ta her iki kesimden de tepki alan Eide, önümüzdeki hafta veda etmek için Kıbrıs'a geri dönecek.

Bir yetkili, "Ülkesinin seçimlerinde milletvekili seçimlerinde çalışıyor, hepsine ayıracak vakte sahip olamıyor, vedalaşmak için geri geliyor, BM'nin arabuluculuk yaptığı görüşmelerde planlanan hiçbir şey yok" dedi.

Kaynak, "Şubattaki cumhurbaşkanlığı seçimlerinden önce Eide’nin fazla ortalarda olması beklenmemeli ve kesinlikle Kıbrıs’tan çekilmeli" açıklamasında bulundu.

NicosAnastasiades, Eide'yi eleştirdi

Kıbrıs Rum Cumhurbaşkanı Nicos Anastasiades, Eide'yi, Crans-Montana, İsviçre'deki Kıbrıs Konferansı sırasında Türkiye'nin konumu konusundaki "nesnel olmayan" yorumları üzerine açık bir şekilde eleştirdi.

Cumhurbaşkanı, müzakerelerin çöktüğü önemli çalışma akşamının tutanaklarını kamuoyuyla paylaşma tehdidinde bulundu ancak BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'in isteği üzerine geri adım atmaya karar verdi.

Eide Kıbrıs'a Veda Edecek

Anastasiades Crans-Montana'da konuya ilişkin bir açıklama yaptı:"Kıbrıs sorununun yapıcı yaklaşımını derinden takdir ettiğim ve diplomatik erdemlere saygı duyan BM Genel Sekreteri'nin savunmasına yanıt olarak, şu anki aşamada - 6 Temmuz akşamının tutanaklarını kamuoyuna açıklamama kararı aldım. "

Bunun yerine, BM Güvenlik Konseyi üyelerine, Avrupa Konseyi ve Avrupa Komisyonu başkanlarına kamuoyuna açıklayacağını da sözlerine ekledi.

Crans-Montana'daki görüşmeler, birleşmiş bir Kıbrıs için yeni güvenlik düzenlemeleri üzerinde herhangi bir anlaşma yapılamamasının ardından bozuldu.

Anastasiades, sıfır Türk birliğini ve Kıbrıs için garantilerin kaldırılmasını talep ediyordu

Ek olarak, 'Cyprus Mail' de Kıbrıs Türk Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlunun  konunun üzerine gelen cümlesiyle Eide’yi eleştirdiğine ve modern egemen durumdaki Garanti Antlaşması için yer ve müdahale hakkı olduğunun kendi inançları dahilinde uygun olduğunu bildirdiğine değinmişti.

Ertuğruloğlu, sadece son zamanlarda tartışılan, Güney Kıbrıs'ın 1950'deki enosis olaylarını okullarda anma kararına destek verdiğini de belirtti.

“Tartışmalı ifadeler” yapmaktan kaçınmaları konusunda uyaran ve Eide’yi Kıbrıslı Türk hassasiyetlere saygıya çağıran Ertuğruloğlu “garanti sisteminin kaldırılması ve modern bir Anrupa’nın devamı’’ na dikkat çekmişti. Eide ile bir uzlaşmaya varılmasının mümkün olmadığını söyledi ve ülkede garanti verilmesine gerek olmadığını belirtti.

Kuşatılmış elçi, vedalaşmak için önümüzdeki hafta Kıbrıs'a dönecek.

ETİKETLER Eide Kıbrıs'a Veda Edecek
YORUMLAR(0)
SİZ DE YORUM YAPABİLİRSİNİZ

Eğer haber içeriklerine yorum yapmak isterseniz üye girişi yapabilir, üye değilseniz buraya tıklayarak üye olabilirsiniz.

DİĞER KATEGORİLER

Online