b553 b553
  • ANASAYFA
  • Yazarlar
  • Anne Adayları Dikkat! Hamilelik Süresince Yapılması Gerekenler
Gundem

Anne Adayları Dikkat! Hamilelik Süresince Yapılması Gerekenler

Anne Adayları Dikkat! Hamilelik Süresince Yapılması Gerekenler Hayatımızın geri kalanında en değerlimiz olacak insan dünyaya geliyor. Hazır mısınız? 99 Görüntülenme

Hayatımızın geri kalanında en değerlimiz olacak insan dünyaya geliyor. Hazır mısınız? Ona nasıl bir hayat sunacağınızı düşünmekten önce; sizin bir parçanız olduğu dönemde sağlıklı olması için neler yapabilirsiniz, ona bakmalısınız. İşte bebeğinizin sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmesi için dikkat etmeniz gereken noktalar.

Ağız ve Diş Bakımı

Sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek için yapmanız gereken en önemli bakımlardan biri dişleriniz. Çünkü gebeliğin en başında sağlıksız olan dişlerinizin saptanması ve tedavi edilmesi şarttır. Hamilelik sürecinde diş problemi yaşamanız söz konusu olabilir. Bunun için ağız bakımına dikkat etmeniz gerekecektir. Hamileliğin genelde 4.ayından sonra diş etlerinde çekilme olabilir. Bu durum iltihaplanma gibi bir probleme dönüşebilir. Bunun önüne geçmek için diş ipi kullanarak, gün içinde mutlaka dişlerinizi fırçalayarak önlem alabilirsiniz. Sizin sağlığınız bebeğinizin sağlığı olacağından, kendinize dikkat etmelisiniz.

Tuvalet Alışkanlığı

Hamilelik döneminde yaşayabileceğiniz bir problem kabızlıktır. Bunun için tuvalet alışkanlığı edinmeye çalışmalısınız. Gün içinde mutla bir kere tuvalete gitmelisiniz. Hamile kaldığınızda vücudunuz büyük bir değişeme girecektir. Bağırsaklarınızın sıkışması, karşınıza böyle bir sorunun çıkmasına neden olabileceğinden; öncesinde bir önlem alabilirsiniz. Bağırsak hareketleriniz normalin üstünde bir azalma gösterecektir. Bunun için bitkisel çözümler bulabilirsiniz.

Kısa Mesafeli Yolculuklar

Bu dönemde sürekli doktor kontrolünde olacaksınız. Anne adayına göre değişen bir nitelik olan yolculuk eylemi, bazı durumlarda oldukça tehlikeli olabilir. Bunun için doktorunuz tarafından aksi söylenmedikçe, mümkün mertebe uzun süreli yolculuklar yapmamalısınız. Hem sizin sağlığınız hem de bebeğinizin sağlığı için gün içinde uzanabiliyor olmanız önemli olacaktır. Kısa süreli yürüyüşler ile vücudunuzda kan dolaşımını sağlamanız faydalı olacaktır.

Kilo Kontrolü

Hamile kalan kadınlar kilo alacağını elbette biliyor. Ancak kilo alacak olmanız, fütursuzca kilo almanızı gerektirmez. Yapmanız gereken olağan seyrinde yaşamınıza devam etmektir. Normal bir kiloda hamile kalmış olan kadınlar, gebelikten ötürü alacağı kiloların kontrolünü doktor kontrolünde yapacaktır. 9 kilo ile 12.5 kilo arasında almış olduğunuz kilonun normal aralıkta olduğunu söyleyebiliriz. Gebeliğin 20. Haftasına kadar 2 ile 2.5 kilo arasında almanız, 26. Haftasına kadar ise artı bir 2 kilo almanız normal olacaktır.

ETİKETLER Anne Adayları Dikkat! Hamilelik Süresince Yapılması Gerekenler
YORUMLAR(0)
SİZ DE YORUM YAPABİLİRSİNİZ

Eğer haber içeriklerine yorum yapmak isterseniz üye girişi yapabilir, üye değilseniz buraya tıklayarak üye olabilirsiniz.

DİĞER KATEGORİLER

Online